jakość powietrza dofinansowanie fundusz

Szlaki rowerowe i samochodowe w Gminie Miejska Górka

Przez teren Gminy Miejska Górka przebiegają: Ziemiański Szlak Rowerowy (ok. 35 km), Szlak rowerowy R9 oraz samochodowy szlak turystyczny „Zabytki sakralne południowej Wielkopolski”.  

Ziemiański Szlak Rowerowy (ZSR)

Ziemiański Szlak Rowerowy (ZSR) ma w swym założeniu ułatwić bezpieczny dojazd rowerem z Poznania do najważniejszych miejscowości leżących na trasie, należą do nich: Mosina, Czempiń, Racot, Kościan, Osieczna, Leszno, Rydzyna, Rawicz, Miejska Górka, Jutrosin, Pakosław, Kobylin, Pępowo, Gostyń oraz Krzywiń. Ziemiański Szlak Rowerowy ma długość dokładnie 245 km 400m, oznakowany jest za pomocą zielonych znaków z charakterystycznym rowerkiem.

W Gminie Miejska Górka szlak przebiega przez trzy miejscowości: Zakrzewo (Kościół św. Klemensa z ok. 1610 r. z wieżą z 1728 r., zwieńczoną piramidalnym hełmem), Karolinki, Niemarzyn.

Szlak został oznakowany w 2004 roku. Należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych.

Szlak rowerowy R9

Międzynarodowa trasa R-9 z Chorwacji do Gdańska liczy 1930 kilometrów. Została wyłączona z Europejskiego Systemu Szlaków Rowerowych Euro Velo.  Międzynarodowy szlak rowerowy oznakowany jest w terenie symbolem roweru i sygnaturą R9 barwy zielonej.
Trasa szlaku biegnie także przez dwie miejscowości położone w Gminie Miejska Górka- Dłoń i Kołaczkowice.

Szlak R-9 został w przybliżeniu wyznaczony tak jak przed wiekami biegł słynny trakt bursztynowy. Trasa rowerowa poprowadzona jest przez atrakcyjne tereny - drogami gruntowymi, leśnymi i pomniejszymi drogami asfaltowymi. Znalazły się na niej zarówno duże miasta, jak Gniezno, Poznań czy Wrocław jak również mniejsze np. Gostyń, Jarocin, Jutrosin, Trzebnica.

Samochodowy szlak turystyczny „Zabytki Sakralne Południowej Wielkopolski”

Samochodowy szlak turystyczny „Zabytki Sakralne Południowej Wielkopolski”, przebiega w południowej części Wielkopolski i ma długość 90 kilometrów. W sumie na trasie szlaku zostało ustawionych 35 drogowych znaków turystycznych w ciągu dróg wojewódzkich nr 308; 432; 434 oraz krajowych nr 12 i 36.

Szlak przebiega przez trzy powiaty: kościański, gostyński i rawicki. Na terenie  Gminy Miejska Górka wpisany został do niego klasztor oo. Franciszkanów na Goruszkach.