Interaktywna mapa

Odnowiona mogiła ofiar hitlerowskiego terroru na Goruszkach


Odnowiona mogiła, upamiętniająca śmierć 453 Polaków zamordowanych  przez okupanta niemieckiego w latach 1940- 1945, znajduje się na terenie klasztoru oo. franciszkanów na Goruszkach. W połowie września br. zakończono prace remontowe związane z odnową pomnika. Przebudowa polegała na zamontowaniu czterech płyty prostokątnych, na których przytwierdzono pełne imiona i nazwiska 453 osób zamordowanych przez okupanta niemieckiego. Łącznie na pomniku znalazło się 6 tys. 616 mosiężnych liter, o wysokości 2,5 cm. Koszt drugiego etapu prac wyniósł 66 tys. 690 zł.

Kościół jest jednym z najważniejszych zabytków, jaki zachował się na terenie gminy Miejska Górka. Proreformancki, późnobarokowy zespół klasztorny z 1742 r. zaprojektował architekt Jan Adam Stiera- junior. W 1940 r. został zamknięty dla praktyk religijnych i stał się oddziałem Centralnego Więzienia w Rawiczu, do którego w 1941 r. sprowadzono pierwszych skazanych. Z więźniami obchodzono się okrutnie, zostali oni zmuszeni do wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Zwłoki zamordowanych pochowano wokół kościoła. W 1957 r. dla uczczenia pamięci ofiar hitlerowskiego terroru, w miejscu ich wiecznego spoczynku, postawiono płytę nagrobną z żelaznym krzyżem. Widniał na niej napis: „Tu spoczywają Polacy ofiary hitlerowskiego terroru zmarli w latach 1940 - 1945”. 

Pomimo konserwowania grobu, jego stan techniczny wymagał renowacji. Po latach płyta popękała, doszło również do jej osunięcia. W obawie, by mogiła nie uległa kompletnemu rozkładowi, władze samorządowe miejskogóreckiej gminy podjęły działania, w wyniku których, dzięki pozyskanym środkom finansowym rozpoczęto odbudowę grobu. W ubiegłym roku wykonano pierwszy etap prac, podczas którego rozebrano stary pomnik, wzmocniono istniejące fundamenty podbudową z betonu oraz wykonano zbrojenie.  Zamontowano również dwie granitowe płyty - górną koloru brązowego oraz środkową koloru szarego. Na płycie poziomej umieszczono godło Polski oraz pamiątkowy napis.

Na realizację  odnowy mogiły gmina Miejska Górka pozyskała dofinansowanie z dwóch źródeł. 30 tys. zł otrzymała z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, natomiast 33 tys. 900 zł z dotacji Wojewody Wielkopolskiego. Łączna kwota całego remontu to 134 tys. 325 zł. Wykonawcą pomnika była firma Usługowo Handlowa Piotra Kukawki z Rawicza.

 


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.