Interaktywna mapa

Dożynki Gminne - Roszkowo 2010


Po raz pierwszy w swojej historii gospodarzem Dożynek Gminnych było Roszkowo.  Impreza, która odbyła się w pierwszą niedzielę września br., zgromadziła wielu mieszkańców wsi i pozostałych miejscowości miejskogóreckiej gminy. Wśród gości zaproszonych na rolnicze święto znaleźli się między innymi Zygmunt Wolny, wicestarosta powiatu rawickiego oraz członkowie delegacji z partnerskiej gminy Turbiw na Ukrainie, której przewodniczył mer Wasili Zawalnuk.


Uroczystość rozpoczęła się polową mszą św., którą na boisku sportowym w Roszkowie odprawił ksiądz Marian Podlarz, proboszcz miejskogóreckiej parafii. Po nabożeństwie orszak dożynkowy, prowadzony przez Stanisława Wojciechowskiego, prezesa miejscowej OSP i miejskogórecką Orkiestrę Dętą, przeszedł przez wieś. Z okazji gminnego święta mieszkańcy wspaniale przystroili ją barwnymi, pomysłowymi i zabawnymi dekoracjami. Korowód poprzedzali jeździec na koniu i powożony przez Krzysztofa Gajowczyka wóz, wiozący wieniec dożynkowy, wykonany przez miejscową młodzież.


Festyn odbywał się na placu przy świetlicy wiejskiej, gdzie zebranych powitał sołtys Mirosław Śmierzchała. Gospodarz dożynek, burmistrz Karol Skrzypczak, wyraził uznanie  rolnikom całej gminy i podziękował za całoroczny trud, życząc im zadowolenia z wykonywanej pracy i dalszych obfitych plonów. Złożył także podziękowanie wszystkim osobom, które zaangażowały się w zorganizowanie rolniczego święta, a w szczególności miejscowej społeczności.
Część obrzędową uroczystości wypełniła ceremonia wręczania chleba oraz wieńców dożynkowych. Towarzyszyły jej przyśpiewki w wykonaniu grupy dziewcząt z Kołaczkowic. Oprawę muzyczną przygotował Antoni Mikołajczak, a na akordeonie przygrywał Mieczysław Pietryka.


Starostami tegorocznych dożynek byli Teresa i Bernard Kołatowie z Roszkowa. Przez ponad dwadzieścia lat prowadzili wspólnie gospodarstwo rolne o powierzchni 27 ha, które przekazali synowi Tomaszowi. Obecnie specjalizuje się on w hodowli bydła opasowego. Mają też dwie córki, Justynę i Wiolettę. Dochowali się sześciorga wnucząt.
Oboje pomagają synowi i jego żonie Marlenie w prowadzeniu gospodarstwa. Pani Teresa lubi gotować. Uwielbia pracę w ogródku, w którym często spędza czas do późnych godzin wieczornych. Udziela się w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. W wolnym czasie zajmuje się najmłodszym wnukiem.
Pan Bernard pomaga synowi zarówno w codziennych zajęciach gospodarskich, jak i w pracach polowych. Od kilku lat ma też hobby, którym jest hodowla gołębi. Poza tym angażuje się w działalność społeczną. Od dwudziestu lat związany jest z samorządem gminnym. W pierwszej kadencji był członkiem Komisji Rewizyjnej miejskogóreckiej Rady Miejskiej, a od szesnastu lat jest radnym.


Na początku obrzędowej ceremonii starostowie przekazali burmistrzowi Karolowi Skrzypczakowi bochen chleba. Został on upieczony z tegorocznej mąki w Piekarni Wiesławy Nowakowskiej, w Sobiałkowie. Zgodnie z tradycją, gospodarz dożynek podzielił się chlebem z wszystkimi uczestnikami uroczystości.
Na tegoroczne święto plonów przygotowano 24 wieńce dożynkowe. Miejscowa młodzież wręczyła je gościom honorowym, przedstawicielom wsi Roszkowo oraz osobom reprezentującym kilkanaście innych miejscowości miejskogóreckiej gminy. Wieńce odebrali: wicestarosta Zygmunt Wolny z małżonką Łucją, mer Wasili Zawalnuk, sekretarz Miejskiej Górki - Adam Bandura z małżonką Haliną, proboszcz Marian Podlarz, ojciec Józef z klasztoru franciszkanów na Goruszkach, radny miejskogóreckiej Rady Miejskiej - Józef Krzyżoszczak, sołtys Mirosław Śmierzchała z małżonką Małgorzatą oraz Krystyna i Teofil Jankowiakowie, Renata i Jerzy Łysikowscy z Roszkowa, Krystyna i Marian Poślednikowie z Dłoni,  Marzena i Przemysław Kmieciowie z Kołaczkowic, Grażyna i Andrzej Małeccy z Konar, Liliana i Jan Stachowiakowie z Zakrzewa, Grażyna i Kazimierz Nowiccy z Roszkówka,  Maria i Marian Pieprzykowie z Karolinek, Alina Skrzypczak z Miejskiej Górki, Marianna i Eugeniusz Krzyżosiakowie z Dąbrowy, Maria i Jan Konieczni z Oczkowic, Lucyna i Ireneusz Olejniczakowie z Woszczkowa, Dorota i Jacek Łukowscy z Rozstępniewa, Anna i Andrzej Grześkowiakowie z Niemarzyna, Wirginia i Karol Kaczmarkowie z Gostkowa,  Marlena i Robert Jakubowscy z Sobiałkowa, Iwona i Waldemar Wachowiakowie z Rzyczkowa. Wieńce wykonała Krystyna Basty - Marchlewska z Dłoni, zadziwiająca co roku  nowymi i wspaniałymi pomysłami. Artystka przygotowała też piękne wiązanki, które burmistrz wraz z podziękowaniami wręczał występującym zespołom.


Podczas dożynek zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego JARZĘBINKI ze Szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce, którego instruktorem jest Sonia Ratajska. Wystąpiły także miejskogóreckie grupy śpiewacze GÓRECZANKI i POD KLONEM. Imprezę uatrakcyjnił też występ formacji tanecznej PERFEKT z Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, prowadzonej przez Karolinę Radołę.
Na zakończenie programu artystycznego gościnnie wystąpił Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE, działający przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Grupa zaprezentowała tańce i przyśpiewki regionów wielkopolskiego i lubelskiego oraz górali żywieckich. Zespół koncertuje na biesiadach, festynach, przeglądach folklorystycznych i uroczystościach okolicznościowych. Występował także poza granicami naszego kraju: w Holandii, Turcji, Czechach, Bułgarii, na Węgrzech i we Francji. Jego kierownikiem artystycznym i organizacyjnym, instruktorem i choreografem jest Arletta Polańska.


Dla uczestników dożynkowego festynu przygotowano także inne atrakcje. Starsi i młodsi mogli bezpłatnie korzystać z urządzeń rekreacyjnych. Zorganizowana została wystawa dawnych narzędzi rolniczych i sprzętu gospodarskiego, pochodzących ze zbiorów miejskogóreckiego hobbysty, Mariana Rapiora. Pamiątkowe podkowy wykuwał kowal Franciszek Kopeć z Mórkowa k. Lipna, zdobywca drugiej nagrody w XIII Konkursie Kowali Polskich, który niedawno odbył się w Wojciechowie, w województwie lubelskim. Można było obejrzeć nowoczesny sprzęt rolniczy Spółki TECHROL oraz zapoznać się z propozycją firm, oferujących różne artykuły do produkcji rolnej.  


Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie na uczestników imprezy czekał chleb ze smalcem i ogórkiem kwaszonym oraz wypieki własnego wyrobu. Ponadto młodzież z Roszkowa zorganizowała loterię z licznymi nagrodami. Dożynki gminne zakończyły się zabawą taneczną przy muzyce zespołu MODUS.     

 

 

 

 

 


 

 
 


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.