Interaktywna mapa

MIEJSKA GÓRKA NA ŚWIĘCIE ŚW. WACŁAWA


W ramach współpracy z czeską gminą Dobruška, miejskogórecka delegacja, składająca się z członkiń kół gospodyń wiejskich oraz przedstawicieli stowarzyszenia „Żyjmy z Humorem" i Klubu Seniora, wzięła udział w święcie patrona Czech, Św. Wacława, które w tym roku obchodzono 23 września.

Podczas inauguracji, która miała miejsce dzień wcześniej, naszą gminę reprezentowali: sekretarz Adam Bandura, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Barbara Szewczyk, kierownik Centrum Usług Wspólnych, Maria Antkowiak i sołtys Dąbrowy, Danuta Skupin.

Delegacja z burmistrzem Karolem Skrzypczakiem na czele uczestniczyła w imprezie, której towarzyszyły występy i liczne atrakcje. W centrum miasta na rynku odbywał się jarmark, gdzie znajdowały się stoiska rękodzielnicze i gastronomiczne, na których można było obejrzeć własnoręcznie wykonane prace oraz spróbować różnych potraw.

Stoisko gastronomiczne przygotowały panie ze stowarzyszenia „Żyjmy z Humorem” oraz KGW w Gostkowie, Piaskach, Topólce i Sobiałkowie. Serwowano na nich kluski kładzione z boczkiem i kapustą kwaszoną, żurek, pajdy ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz ciasto. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających, a potrawy chwalone były za jakość i smak. Rozdawane były balony i naklejki z hasłem promującym gminę Miejska Górka, a przebrany w dawny strój wiejski Marian Rapior częstował uczestników cukierkami, które roznosił w wiadrach zawieszonych na nosidle. Wśród wystawców, znajdowało się również stoisko z zaprzyjaźnionej gminy węgierskiej Abrahamhegy.

  Warto dodać, że w czasie pobytu w Czechach miejskogórecka delegacja miała okazję zwiedzić także barokowy zamek w Nowym Mieście nad Metują, który słynie z zabytkowych komnat utrzymanych w stylach secesji i art deco oraz cennych kolekcji czeskiego malarstwa. Jest on otoczony malowniczymi ogrodami w stylu renesansu włoskiego. Miasto wraz z zamkiem stanowi perłę podgórza Gór Orlickich.


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.