Interaktywna mapa

„Wielkanocny Stół - Kreatywni i Wierni Tradycji"


 Prawdziwy przedsmak świąt wielkanocnych mogli poczuć uczestnicy uroczystości pod nazwą „Wielkanocny Stół”. Kulinarna impreza odbyła się 1 kwietnia br. w Dłoni  i zgromadziła na sali w Domu Strażaka prawie 300 osób.

Na kilkunastu wielkanocnych stołach prezentowały się wytworne pasztety, pieczone mięsa, soczyste szynki, swojskie kiełbasy, sosy, galarety. Na paterach pojawiły się jajka w różnej postaci, a także wiosenne sałatki i baranki z masła. Pięknym wyglądem i słodkim zapachem kusiły świąteczne wypieki.

Gości powitali organizatorzy - burmistrz Karol Skrzypczak, przewodnicząca KGW z Dłoni – Maria Krzyżoszczak - Żyto i dyrektor OKSiAL  Marek Stach. Maria Żyto, zwracając się do zebranych, powiedziała: Po dwuletniej przerwie wracamy do „Wielkanocnego Stołu”, a jest to już piąta tego typu impreza, zapoczątkowana w 2011r.

 Z kolei burmistrz przywitał wszystkich gości, a swoją  obecnością zaszczyciła dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich  Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Izabela Mroczek. Przybył również proboszcz parafii Kołaczkowice ks. Piotr Przydrożny. Obecni byli m. in.: sekretarz Adam Bandura, radni i sołtysi z gminy Miejska Górka, prezes Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych z Miejskiej Górki Anna Hejducka i kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej - Iwona Hejducka. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli dłońskiego środowiska – rady sołeckiej z sołtysem Bernardem Bałuniakiem na czele, druhów strażaków z prezesem Rafałem Plewą  czy dyrektora Zespołu Szkół - Arnolda Ratajskiego. Na koniec swego wystąpienia burmistrz skierował słowa podziękowania nie tylko do osób szykujących wielkanocne stoły, lecz także do artystów, wystawców i współorganizatorów.

Po powitaniu ks. Piotr Przydrożny poświęcił przyrządzone wielkanocne specjały. Poczym rozpoczęły się występy sceniczne. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłoni w pogodnej inscenizacji „Uśmiechnięte święta”. Następnie widownia miała okazję podziwiać humorystyczny pokaz świątecznej mody w wykonaniu pań z KGW z Dłoni. Potem zebrani usłyszeli okolicznościowe utwory w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Włościanie” z Sobiałkowa. Przedstawicielki kół, szykujących dania na stoły wielkanocne, opowiedziały o swoich wiktuałach, zachęcając do degustacji. Do pięknie nakrytych i suto zastawionych stołów zapraszały reprezentantki kół gospodyń wiejskich z Dłoni, Sobiałkowa, Konar, Oczkowic, Gostkowa, Kołaczkowic, Topólki, Piasków, Roszkowa, Niemarzyna i Miejskiej Górki, a także Klub Seniora z Miejskiej Górki i Stowarzyszenie Żyjmy z Humorem. Na koniec oficjalnej części imprezy, głos zabrała dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich – Izabela Mroczek. W swym wstąpieniu pochwaliła pomysł urządzenia „Wielkanocnego Stołu”, jak również zaangażowanie  w jego organizację.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie interesujących wystaw świątecznych o różnej tematyce, degustacja wielkanocnych potraw, wymiana przepisów i kulinarnych doświadczeń. Popołudnie upłynęło w miłej atmosferze i dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń. Następny „Wielkanocny Stół” za rok. 


Miasta partnerskie

DobruskaTurbiwÁbrahámhegy

IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.