Interaktywna mapa

III Powiatowe Zawody Sprawnościowe OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego

 

13 września br. na Stadionie w Miejskiej Górce zorganizowano III Powiatowe Zawody Sprawnościowe OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
W zawodach wystartowało 9 sześcioosobowych drużyn reprezentujących: OSP z Bojanowa, Sowin, Jutrosina, Szkaradowa, Pakosławia, Sarnowy i Słupi Kapitulnej oraz Miejskiej Górki i Sobiałkowa.
 
Strażacy musieli wykazać się sprawnością fizyczną ale przede wszystkim umiejętnością udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników 3 konkurencje związane z szeroko pojętym ratownictwem, mającym na celu sprawdzenie umiejętności podczas prowadzenia działań ratowniczych w różnych sytuacjach.
 
Pierwsza konkurencja polegała na prowadzeniu resustytacji krążeniowo – oddechowej (przywrócenie podstawowych funkcji życiowych: oddechu i krążenia). Ratownicy ćwiczyli na fantomie podłączonym do zestawu komputerowego.
 
Drugą konkurencją były działania ratownicze podczas wypadku samochodowego z udziałem rannego kierowcy.
 
Ostatnim ćwiczeniem było ugaszenie płonącej cieczy przy użyciu piany gaśniczej oraz strącenie za pomocą prądu wody, ogników umieszczonych na specjalnej konstrukcji, przez strażaka pracującego na drabinie przystawnej
 
Pierwsze miejsce z 24 punktami zajęła drużyna z Sarnowy. Na drugim miejscu uplasowała się jednostka OSP z Sobiałkowa (23 punktów), a na trzecim drużyna z Jutrosina (19 punktów)
Klasyfikacja końcowa
  1. OSP Sarnowa – 24 pkt
  2. OSP Sobiałkowo – 23 pkt
  3. OSP Jutrosin – 19 pkt
  4. OSP Bojanowo – 17 pkt
  5. OSP Miejska Górka – 16 pkt
  6. OSP Sowiny i OSP Pakosław – 10 pkt
  1. OSP Szkaradowo – 9 pkt
  2. OSP Słupia Kapitulna – 8 pkt
Strażakom dopingowała licznie zgromadzona publiczność, wśród której znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych i strażackich powiatu rawickiego oraz powiatów ościennych, a także kierownicy służb i instytucji współpracujących. Gośćmi specjalnymi była delegacja z czeskiego miasta Dobruśka ze starostą Petrem Tojnarem na czele. 
 
 
Ponadto dla publiczności został przygotowany szereg innych atrakcji, jak: przejażdżki w koszu specjalnego samochodu z podnośnikiem hydraulicznym i sikawką konną oraz możliwość pracy w aparacie ochrony dróg oddechowych. Dodatkowo zaprezentowały się firmy, które zajmują się dystrybucją sprzętu ratowniczego.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.