Interaktywna mapa

Wizyta delegacji z Turbiw w Miejskiej Górce

 

W dniach od 24 lipca do 1 sierpnia z rewizytą do gminy Miejska Górka przybyła delegacja z ukraińskiego miasta Turbiw.
W skład przybyłej delegacji wchodzili przedstawiciele administracji, służby zdrowia, nauczyciele wychowania fizycznego wraz z drużyną piłkarska, która w tym roku nad Morzem Czarnym zdobyła Mistrzostwo Ukrainy w swojej kategorii wiekowej (do lat 10).
 
W trakcie wizyty goście zwiedzili gminę oraz najważniejsze jej instytucje. Odwiedzili Urząd Miejski, gdzie burmistrz Karol Skrzypczak zapoznawał ich z funkcjonowaniem samorządu w Polsce, który różni się od ukraińskiego. W miejskogóreckim Ośrodku Kultury o jego działalności, imprezach kulturalnych, które odbywają się w gminie oraz o gazecie „Wiadomości Miejskogóreckie” gościom opowiadał dyrektor Ośrodka Kultury Marek Stach.
Ukraińska delegacja zapoznała się również z systemem oświatowym, odwiedzając Szkołę Podstawową w Miejskiej Górce i Zespół Szkół w Konarach. Ponadto goście z Ukrainy zwiedzili dwie przychodnie lekarskie działające na terenie naszej gminy.
 
Zabytki sakralne oraz inne walory gminy Miejska Górka zostały zaprezentowane podczas rowerówki dookoła gminy zorganizowanej wspólnie przez Ośrodek Kultury i Towarzystwo Turystyczne „TRAMP”. Trasa biegła z Miejskiej Górki przez Zakrzewo, Roszkowo, Rozstępniewo, Sobiałkowo, Konary i Piaski. Uczestnicy rajdu zwiedzili zabytkowe kościoły w Zakrzewie i Konarach, piekarnię pani Wiesi Nowakowskiej oraz dyskotekę w Konarach.
 
Oprócz gminy chcieliśmy szerzej zaprezentować nasze okolice, zabytki i inne atrakcje. Dlatego naszym gościom postanowiliśmy pokazać Rawicz, Leszno oraz Wrocław. Ukraińcy byli pod dużym wrażeniem rynku oraz Placu Solnego we Wrocławiu, po których długo spacerowali. Największą atrakcją dla dzieci okazało się wrocławskie zoo oraz leszczyński Akwawit.
 
Z myślą o Mistrzach Ukrainy na Stadionie KS Sparty w Miejskiej Górce zostały przygotowane dwa turnieje piłkarskie. W sumie rozegrano cztery mecze, w których bezkonkurencyjni okazali się mali Ukraińcy. Jeden z meczów sędziował Alosza Ohorodnik, członek ukraińskiej delegacji. Alosza miał również okazje sędziować dwa mecze towarzyskie jakie Sparta rozegrała z Krobią i Żmigrodem.
 
Na zakończenie swojej wizyty goście z Ukrainy uczestniczyli w „Sierpniówce”. Najbardziej w imprezę zaangażowała się Tania Ilchuk, która była jednym z jurorów oceniających urodę i inne walory kandydatek na Miss Nastolatek Gminy Miejska Górka.
 
Mamy nadzieje, że nasi gości miło spędzili czas i będą ciepło wspominać wizytę w naszej gminie.
 
 


 

 

 


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.