Interaktywna mapa

Odnowiono pomnik Powstańców Wielkopolskich w Kołaczkowicach


Zakończono przebudowę pomnika Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Kołaczkowicach. Pomnik ten znajduje się na mogile zbiorowej, w której spoczywa 10-ciu Powstańców.

Po latach pomnik wymagał renowacji, jego konstrukcja zniszczyła się, wiele płyt tworzących monument popękało. W celu jego odnowienia, w miejscu starych, lastrykowych płyt, z których zbudowany był pomnik, zamontowano płyty granitowe. Postumenty, znajdujące się na pomniku i sama jego nawierzchnia także zostały przykryte płytami granitowymi, a metalowe rurki zastąpiono nowymi- ze stali nierdzewnej. Odnowiona została także bazaltowa płyta z wypisanymi nazwiskami pochowanych 10-ciu Powstańców Wielkopolskich oraz z nazwiskami żołnierzy poległych na frontach I wojny światowej. Ponadto wokół pomnika wybudowano opaskę z kostki granitowej.

Prace wykonała firma Usługowo-Handlowa i KAMIENIARSKA „Sierpowski” Jan Sierpowski z Rawicza.

Gmina na to zadanie uzyskała dofinansowanie w kwocie 20 tys. zł z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz 13 tys. zł w formie dotacji od Wojewody Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że w 2011 roku Gmina przebudowała pomnik ofiar hitleryzmu na Goruszkach, a w 2013 roku odrestaurowała pomnik Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Miejskiej Górce.

 


Miasta partnerskie

DobruskaTurbiwÁbrahámhegy

IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.