Interaktywna mapa

Wizyta delegacji z Gminy Miejska Góka w Turbiw


W dniach 1-5 czerwca odbyła się wizyta delegacji z Gminy Miejska Górka w Turbiw na Ukrainie, której przewodniczył Burmistrz Karol Skrzypczak.
Celem wizyty było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Turbiw a Miejską Górką.
W skład 19 osobowej delegacji wchodzili: radni, sołtysi, przedstawiciele Ośrodka Kultury, oświaty oraz Urzędu Miejskiego w Miejskiej Górce.
 
Już w drodze do Turbiw podziwialiśmy krajobrazy i widoki Ukrainy.
Postanowiliśmy zatrzymać się we Lwowie i zwiedzić Cmentarz Łyczakowski – miejsce pochówku wielu wybitnych i zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki.
 
To tu m. in. jest pochowana Maria Konopnicka i Gabriela Zapolska.
Autonomiczną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest Cmentarz Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt), na którym złożyliśmy kwiaty. Znajdują się na nim mogiły uczestników obrony Lwowa poległych w latach 1918-1920.
 
Do Turbiw dojechaliśmy zmęczeni ale w dobrych nastrojach. U bram miasta zostaliśmy przywitani, zgodnie z ukraińskim zwyczajem - bochnem chleba. Cały wieczór spędziliśmy na rozmowach i śpiewach, a do tego przygrywał nam ukraiński zespół ludowy.
W Turbiw czekało na nas wiele atrakcji, a tym samym mieliśmy okazję zobaczyć osiągnięcia Turbiw jego zabytki oraz kulturę.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Urząd Gminy w Turbiw, gdzie umowę o współpracy podpisali mer miasta Turbiw Wasilij Zawaliuk i Burmistrz Karol Skrzypczak.
Mieliśmy także możliwość zobaczenia jak działają szkoły oraz przedszkola w Turbiw. W przedszkolu czekała na nas bardzo miła niespodzianka, bowiem przedszkolaki przygotowały dla nas występ artystyczny, na który składały się liczne wierszyki oraz piosenki. Pod wielkim wrażeniem byliśmy po występie trzylatków, odtańczyli ukraiński taniec narodowy – kozaka.
 
Po zwiedzaniu miasta Turbiw udaliśmy się do Winnicy. Tam spotkaliśmy się z członkami Stowarzyszenia Ukraińsko – Polsko – Niemieckiego, które pośredniczy w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy samorządami tych krajów.
Tutaj też mieści się muzeum radzieckiej interwencji w Afganistanie trwającej od 1979 do 1989 roku, które zwiedziliśmy i tym samym poszerzyliśy wiedzę na jej temat oraz poznaliśmy wiele dotąd nieznanych nam faktów.
 
W drodze powrotnej do Turbiw zatrzymaliśmy się przy ruinach „Wilczego Gniazda” – kwaterze Hitlera. Kwaterę zbudowano na przełomie 1941/1942 roku na potrzeby dowództwa, kierującego działaniami wojennymi na froncie wschodnim. Jako ciekawostkę dodam, że Hitler przebywał tu o wiele dłużej niż w jakiejkolwiek innej kwaterze, a miał ich około 10.
 
Ostatniego dnia naszego pobytu, jeden z większych przedsiębiorców działających na terenie Turbiw oprowadził nas po swojej fabryce mebli. Otrzymaliśmy od niego drobne upominki, wyprodukowane w jego fabryce.
Zakończenie oraz oficjalne pożegnanie nastąpiło nad malowniczym liczącym 385 ha jeziorem. Na łonie natury odpoczywaliśmy, podsumowywaliśmy naszą wizytę i uzgdadnialiśmy plan rewizyty.
 
Przebieg wizyty w Turbiw oraz serdeczność jaką nam okazywano pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którym dziękujemy za gościnę i mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli się zrewanżować u nas w Miejskiej Górce.
 

 

 Zobacz galerię


Miasta partnerskie

DobruskaTurbiwÁbrahámhegy

IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.