jakość powietrza dofinansowanie fundusz
Opublikowano 05 grudnia 2018

Arnold Ratajski wicemistrzem świata w Ju Jitsu

Arnold Ratajski wicemistrzem świata w Ju Jitsu - zdjęcie

W ostatni weekend listopada (22-25.11.2018) w Malmö (Szwecja) odbyły się Mistrzostwa Świat Ju Jitsu. Zawody zorganizowane przez International Ju-Jitsu Federation zgromadziły na starcie 598 uczestników z 55 państw. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach fighting, newaza i duo system.

Powołanie na mistrzostwa otrzymał zawodnik i trener UKS Ju Ju Jitsu i Judo Miejska Górka Arnold Ratajski w kategorii +94 kg. Do Szwecji miał również polecieć wychowanek braci Ratajskich Michał Łysiak, którego niestety wyeliminowała kontuzja nabyta na październikowych Mistrzostwach Europy młodzieżowców.

Przeciwnikami Polaka byli: w 1/8 finału Tibor Menyhart z Węgier, a w 1/4 Simon Roiger z Niemiec. W półfinale nasz reprezentant pokonał na punkty Rosjaninina Artema Petrukhina.

W finale Polak uległ 3:6 Dejanowi Vukcevicowi z Czarnogóry.

"Niewątpliwie jest to mój najlepszy rok startowy w mojej karierze sportowej. Nawet w 2009 roku kiedy zdobyłem w Polsce „podwójną koronę” czyli Mistrzostwo Polski i Puchar Polski nie było tak dobrze. 2018 rok okazał się rewelacyjny. W czerwcu wywalczyłem dwa medale Mistrzostw Europy, a teraz indywidualnie i drużynowo "dorzuciłem" dwa srebrne medale Mistrzostw Świata" - relacjonuje Arnold Ratajski.

"Wracam bardzo szczęśliwy, stoczyłem bardzo dobre walki i wróciłem z tytułem wicemistrza świata. W drugim dniu srebrny medal zdobył też Dawid Karkosz w kat. -77 oraz Marta Walotek w kat. - 62.  Moja dobra dyspozycja przełożyła się też na start w drużynówce, w której w finale nieznacznie ulegliśmy Francji 6:5 i zdobyliśmy drużynowy tytuł wciemistrza świata" - dodaje.

Polska zdobyła łącznie 11 medali (4 srebrne i 7 brązowych, 3 w fightingu i 7 w ne wazie , 1 drużynowo) zajmując 10 miejsce na 55 startujących państw. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Francja, przed Rosją i Belgią.